Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane przez syndyka

Wojciech Kryczek18 listopada 20202 komentarze

Dzisiejszy wpis dotyczy rozwiązania umowy o roboty budowlane przez syndyka. Możliwość taka istnieje niezależnie od tego czy upadłość ogłosił wykonawca, czy inwestor.

O odstąpieniu od umowy o roboty budowlane pisałem już wcześniej. Przypomnę Ci wpis „Historia zerwania jednej umowy”, gdzie opisuję historię Pana Mariusza właściciela firmy budowlanej. Drugi wpis to „Umowne prawo odstąpienia od umowy (art. 395 k.c.)„. Obydwa posty dotyczą jednak sytuacji niezwiązanych z upadłością jednej ze stron umowy o roboty budowlane.

Fala upadłości

Krótka historia

Wyobraź sobie, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „X” realizuje dla spółki akcyjnej „Y” roboty polegające na budowie hali produkcyjnej. Prace przebiegają co do zasady bezproblemowo, chociaż „X” opóźniał się trochę z wykonywaniem niektórych elementów hali. Nie zagrażało to jednak wykonaniu całej inwestycji.

Większym problemem okazały się spore opóźnienia w płatnościach przez „Y” dla „X”.

Nadszedł dzień, który sprawił, że prezes spółki „X” oniemiał z wrażenia. Dowiedział się, że inwestor „Y” ogłosił upadłość. Wykonał kilka telefonów, aby upewnić się, że to prawda.

Miał nie lada kłopot. Hala produkcyjna wykonana była w 60% a inwestor zapłacił tylko połowę tej kwoty. Prezes nie wiedział co ma zrobić. Pierwsze co mu przyszło do głowy to zerwanie umowy.

Czy mógł to zrobić?

Realizacja umowy o roboty budowlane w trakcie postępowania upadłościowego

Musisz wiedzieć, że co do zasady realizacja umowy o roboty budowlane w trakcie upadłości jednej ze stron umowy jest możliwa. W zasadzie to syndyk decyduje o tym, czy umowa będzie wykonana przez strony czy też nie. Jemu przysługuje prawo wyboru.

Zobacz też: Umowa o roboty budowlane

Kto może rozwiązać umowę o roboty budowlane w trakcie postępowania upadłościowego

Prawo upadłościowe wyłącza możliwość rozwiązania umowy (np. odstąpienia od umowy) w razie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszenia upadłości. Wydawałoby się więc, że w takiej sytuacji nie możesz rozwiązać umowy o roboty budowlane. Jest to błędny wniosek. Syndyk może bowiem pod pewnymi warunkami odstąpić od każdej umowy wzajemnej. Potrzebuje do tego zgody sędziego-komisarza. Umowa o roboty budowlane jest przecież umową wzajemną.

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane przez syndyka następuje ze skutkiem na dzień ogłoszenia upadłości.

Co możesz zrobić jako druga strona umowy o roboty budowlane

Jako kontrahent upadłej spółki jesteś związany decyzją syndyka i nie przysługuje Ci uprawnienie takie jakie posiada syndyk. Wszystko pięknie, tylko zapewne chciałabyś/chciałbyś wiedzieć co zamierza syndyk. Współpraca z upadłym kooperantem niesie przecież spore ryzyko.

Jako druga strona umowy możesz złożyć syndykowi żądanie. Żądanie powinno spełniać wg Prawa upadłościowego odpowiednie warunki formalne. Możesz domagać się, aby syndyk złożył w terminie trzech miesięcy pisemne oświadczenie, czy umowę będzie kontynuował, czy też od niej odstępuje.

Jeśli syndyk nie udzieli Ci odpowiedzi w zakreślonym terminie, to oznacza to, że odstąpił od umowy.

A co jeśli syndyk zażąda wykonania umowy o roboty budowlane

Jeśli syndyk zdecyduje się na kontynuowanie wykonania umowy o roboty budowlane, to umowa ta obowiązuje w swoim pierwotnym kształcie.

W takiej sytuacji, jako wykonawca lub inwestor, możesz nawet wykonać umowne prawo odstąpienia od umowy!!!

Podsumowanie

Pierwszą rzeczą jaką mógł zrobić prezes w opisanej historii, to zwrócić się do syndyka ustanowionego dla inwestora z żądaniem złożenia oświadczenia. Oświadczenia, czy żąda wykonania umowy, czy odstępuje od niej.

Pomijam tutaj inne rzeczy, które prezes „X” powinien zrobić, jak np. zgłoszenie wierzytelności.

Wojciech Kryczek
radca prawny

***

Liczba wykazu hipotecznego Lwh i wykaz hipoteczny

Czy spotkaliście się ze skrótem Lwh lub określeniem liczba wykazu hipotecznego albo wykaz hipoteczny?

Czy coś Ci to mówi?

W dalszej części wpisu wyjaśnię o co chodzi [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Jakub 22 listopada, 2020 o 12:19

    Zagadnienie bardzo ciekawe, dziękuję za wpis! Od siebie dodam, że już wiele razy stawałem jako syndyk masy upadłości przed wyborem czy od umowy odstąpić czy wykonywać. Warto pamiętać, że głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu – co może wyznaczyć kierunek negocjacji z syndykiem zarówno od strony inwestora jak i wykonawcy. Interesujące jest także zagadnienie zatrzymanych kaucji gwarancyjnych w ramach umowy o roboty budowlane w przypadku upadłości wykonawcy.

    Odpowiedz

    Wojciech Kryczek 23 listopada, 2020 o 19:44

    Dobry wieczór. Dziękuję za rzeczowy komentarz. Sporym wyzwaniem dla stron umowy może być np. ogłoszenie upadłości jednego z członków konsorcjum wykonawców. Zwłaszcza w sytuacji, gdy umowa o roboty budowlane ma być kontynuowana. Temat zwrotu zatrzymanych kaucji gwarancyjnych jest bardzo wdzięcznym tematem i myślę, że niejednego wykonawcę by zainteresował. 🙂
    Pozdrawiam
    Wojtek

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: