Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Ponownie o nadgodzinach dla pracowników budowy

Wojciech Kryczek04 października 20164 komentarze

Sezon urlopowy już zakończony. Jeśli chodzi o mnie to mogę właściwie powiedzieć, że zapomniałem o urlopie. Wrzesień był pełen obowiązków związanych ze sprawami zawodowymi, choć nie tylko. Wreszcie udało się pomalować mieszkanie. Brakowało czasu, żeby opublikować nowy wpis na blogu. W końcu udało się napisać ten tekst. 🙂 A i pojawiła się też okazja.

W lutym umieściłem w blogu wpis dotyczący  wynagrodzenia za godziny nadliczbowe – O nadgodzinach dla pracowników budowy i nie tylko. Chodziło o dodatkowe wynagrodzenie pracownika na budowie. Przypomnę, że dotyczyło to sprawy sądowej, którą prowadziłem. W sporze reprezentowałem pracownika, który żądał od pracodawcy wynagrodzenia za przepracowane na budowie godziny nadliczbowe i dodatek. Sprawę wygrałem, ale strona przeciwna odwołała się od wyroku. Kilka dni temu otrzymałem wyrok sądu drugiej instancji wraz z uzasadnieniem. Także i w drugiej instancji zapadło rozstrzygniecie korzystne dla mojego mocodawcy.

Nie będę powoływał wszystkich motywów rozstrzygnięcia jakimi kierował się sąd. Podam dwa wyroki Sądu Najwyższego powołane w uzasadnieniu wraz z fragmentem tez, może będą dla Ciebie przydatne.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1981 r. (I PR 92/81):

Wzmianka w umowie o pracę, iż zajmowane przez pracownika stanowisko ma charakter stanowiska kierowniczego, nie ma decydującego znaczenia. […] Pracownik kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu pracy, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, jeśli kieruje on zespołem pracowników przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na równi z członkami kierowanego zespołu […].

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2004 r. (II PK 8/04):

“O zakwalifikowaniu danego stanowiska do kategorii “kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych pracodawcy” decyduje ogół okoliczności stanu faktycznego. Nie jest przy tym rozstrzygający zakres uprawnień w podejmowaniu wszystkich decyzji związanych z działalnością wyodrębnionej komórki organizacyjnej podległej danemu kierownikowi. […] Jeżeli praca wykonywana jest stale ponad ustawowy czas pracy osób zajmujących kierownicze stanowiska, to przepis art. 135 § 1 k.p. nie ma zastosowania. Wniosek ten dotyczy również tych sytuacji, w których rozmiar nałożonych na pracownika obowiązków obiektywnie nie pozwala na ich wykonywanie w normalnym czasie pracy.“.

clock-588954_1920

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    BHPEX 7 października, 2016 o 08:33

    Dzień Dobry! Gratuluję ponownego, pozytywnego rozstrzygnięcia. Byłoby co najmniej dziwne, gdyby Sąd nie uznał racji pracownika. Podczas pracy na budowach, niestety, nagminnie są naruszane przepisy prawa pracy i przepisy BHP. Dobrze jednak, że coraz częściej pracownicy decydują się walczyć o swoje racje i to z pomocą profesjonalistów – radców prawnych. Może, jeśli takie wygrane sprawy, będą się zdarzać częściej, to pracodawcy nie będą tak chętnie uchylać się od obowiązków i odpowiedzialności? Mam taką nadzieję.

    Odpowiedz

    Wojciech Kryczek 17 października, 2016 o 17:38

    Dzień dobry,
    Dziękuję bardzo. 🙂 Oby mniej było tego uchylania się od wypłaty wynagrodzeń za godziny nadliczbowe. Nie bez znaczenia jest chyba i to, że o pracę nie jest łatwo i domaganie się dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny może być problematyczne dla samego pracownika, który może bać się po prostu utraty pracy. Pozdrawiam.
    Wojtek

    Odpowiedz

    andrzej 17 października, 2016 o 11:06

    Wszystko pięknie, ale co w sytuacji gdy w umowie o prace, pracownik ma wynagrodzenie ryczałtowe za nadgodziny?

    Odpowiedz

    Wojciech Kryczek 17 października, 2016 o 17:40

    Dzień dobry,
    Czas pracy i godziny nadliczbowe to zagadnienie, które nie jednemu spędza sen z powiek. Sporo kwestii jest rozstrzyganych w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W pewnych przypadkach ryczałt za godziny nadliczbowe nie pozbawia pracownika prawa do domagania się wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, które nie są objęte ryczałtem. Można więc domagać się wynagrodzenia ponad kwotę ryczałtu. Polecam np. lekturę wyroku Sądu Najwyższego z 17.06.2008r. – I PK 307/07.
    Pozdrawiam.
    Wojtek

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: