O blogu
O założeniu bloga zdecydowała potrzeba. Wcześniej czy później każdy z nas może być stroną umowy o roboty budowlane. Wiele osób miało już okazję być stroną takiej umowy.
W mediach z kolei, dużo słyszymy o problemach wykonawców czy też podwykonawców. Branża budowlana w Polsce kojarzy się z wieloma negatywnymi zjawiskami. Różne są przyczyny takiego stanu rzeczy.
Nie sposób wyeliminować wszystkich negatywnych zjawisk. Wielu problemów można by jednak uniknąć poprzez prawidłowe zabezpieczenie interesów stron w umowie. Będzie to miało później wpływ na zmniejszenie kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Po prostu, ułatwi to odzyskanie należności oraz pozwoli uniknąć wizyt w sądach.
Sama umowa o roboty budowlane może zawierać wiele różnych uregulowań. Zależy to m. in. od stopnia skomplikowania inwestycji. W blogu będziesz mógł przykładowo znaleźć informacje o tym jak rozwiązać umowę, jak przygotować odbiór robót. Znajdziesz tutaj informacje nie tylko o samych zapisach kontraktowych.
Tematyka bloga to także sprawy związane z samym budownictwem.
W ostatnich latach pojawił się egzotyczny (dla wielu) zwrot FIDIC (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils). Związany jest oczywiście z Warunkami Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC. Będzie także coś o tym.
Z umową o roboty budowlane związana jest także umowa o dzieło.
Blog dedykowany jest nie tylko inwestorom, wykonawcom i podwykonawcom. Będzie w nim także coś dla pozostałych uczestników procesu budowlanego – inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta, kierownika budowy lub kierownika robót.
Jestem przekonany, że blog przyczyni się do pogłębienia TWOJEJ wiedzy z zakresu umów budowlanych.
Wojciech Kryczek