Slider

Kodeks budowlany – założenia, cz. I

Pod koniec czerwca, jeszcze przed tegorocznym urlopem przeglądałem projekt Kodeksu budowlanego. O pracach nad tym kodeksem słyszałem już wcześniej. Nie miałem jednak okazji bliżej zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami. Projekt kodeksu znalazłem na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Dokument ten razem z uzasadnieniem pochodzi z 25 maja 2015r.

Autorzy projektu zwrócili uwagę, że obowiązujące Prawo budowlane było już zmieniane ponad siedemdziesiąt razy! Spowodowało to, że jest to akt prawny w wielu miejscach niejednoznaczny. Ma tego dowodzić sprzeczność rozstrzygnięć sądów administracyjnych w podobnych sprawach. W konsekwencji sytuacja inwestora pozostaje nieustabilizowana i niepewna. Wątpię jednak, aby uchwalenie nowego Kodeksu budowlanego przez Sejm przyczyniło się do ograniczenia uchwalania sprzecznych rozstrzygnięć w podobnych sprawach. Innym zarzutem pod adresem obecnego Prawa budowlanego jest okoliczność, iż nie chroni ono interesu publicznego. Problemem jest także ilość aktów prawnych regulujących materię prawa budowlanego.

Przygotowanie Kodeksu budowlanego uzasadnia również potrzeba zebrania dotychczasowych rozwiązań prawnych, wyselekcjonowanie tych najbardziej sprawdzonych oraz dodanie nowych regulacji. Autorzy kodeksu zaproponowali, aby nowy kodeks obejmował przepisy Prawa budowlanego i ustawy o wyrobach budowlanych. W kodeksie mają znaleźć się także regulacje obejmujące sytuowanie obiektów budowlanych.  Część przejętych rozwiązań prawnych uległa jednak modyfikacjom.

W projekcie Kodeksu budowlanego znalazły się nowe rozwiązania. Są to:

  1. zgoda budowlana obejmująca pozwolenie na budowę i milczącą zgodę organu, która udzielana jest w wyniku zgłoszenia,
  2. realizacja robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego nie będzie wymagała uzyskania zgody budowlanej,
  3. pojawienie się funkcji głównego projektanta,
  4. pojawienie się funkcji inspektora nadzoru technicznego,
  5. inwestor będzie miał prawo wyboru procedury realizacji inwestycji celu publicznego,
  6. ministrowie będą mogli wydawać i rozpowszechniać wzorce oraz standardy do wykorzystania przy projektowaniu, budowie i utrzymaniu obiektów budowlanych,
  7. zmiany dotyczące projektu budowlanego – określona zostanie lista uzgodnień wymaganych do uzyskania w ramach projektu budowlanego,
  8. trwałość pozwolenia na budowę – związana z tym, że nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, a także nie będzie można uchylić decyzji o pozwoleniu na budowę, w wyniku wznowienia postępowania,  jeżeli na jej podstawie obiekt budowlany został wybudowany, a od uzyskania zgody na użytkowanie upłynął 1 rok.

O pozostałych nowinkach wprowadzonych w Kodeksie budowlanym napiszę niebawem.

Zachęcam Cię również do przeczytania mojego wpisu o zmianach w prawie budowlanym w czerwcu tego roku: Budowa domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia.

Udanego weekendu! 🙂

site-592458

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jarek Październik 20, 2017 o 12:40

Prawda jest taka że gdyby ktoś chciał to na 90% budowach można by wejść z kontrolą i ją zamknąć, ludzie nie przywiązują tak uwagi do kodeksów bo myślą że jak raz się cos udało zrobić bez zabezpieczeń itp. to można tak robić na własne oczy widziałem jak znajomy malarz z 20 letnim starzem spada z 3 metrowej drabiny i łamie noge, nie polecam widoku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kryczek-kancelaria.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: