Już od 1 stycznia 2016r. sąsiad będzie mógł sprawdzić jak wyglądają formalności związane z budową Twojego domu. Jest to konsekwencją zmian w Prawie budowlanym, które zostały uchwalone w lutym tego roku. Dostęp do informacji będzie możliwy dzięki uruchomieniu nowego systemu informacji.
W maju tego roku pisałem o nowelizacji Prawa budowlanego, która wprowadziła m.in. możliwość budowy domu jednorodzinnego bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wpis znajdziesz w zakładce Nowe regulacje prawne w budownictwie. Większość zmian weszła w życie już 28 czerwca 2015r. Od dnia 1 stycznia 2016r. zacznie obowiązywać ta część przepisów, która wprowadza centralny rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę. Obecnie istnieją rejestry pozwoleń i decyzji, ale nie są one powszechnie dostępne. Prowadzone są one w starostwach. Nowość polega na tym, że będzie jeden ogólnodostępny rejestr wniosków i decyzji o pozwoleniu na budowę. Będzie go prowadził Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Dane z rejestru będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu obsługującego Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
W rejestrze znajdą się informacje o złożonych wnioskach dotyczących pozwolenia na budowę, zgłoszeniach budowy. Dostęp będzie obejmował informację o wydanych pozwoleniach na budowę. Inwestor (i nie tylko) będzie miał wgląd do informacji o aktualnym stanie postępowania toczącego się przed organem administracji architektoniczno-budowlanej.
Pierwsze zgrzyty
Choć centralny rejestr nie zaczął jeszcze funkcjonować, już pojawiają się doniesienia o mogących wystąpić problemach związanych z funkcjonowaniem nowego systemu. Obecnie prowadzone są rejestry na szczeblu lokalnym a niektóre samorządy już zapowiedziały, że nie zrezygnują ze swoich dotychczasowych rejestrów. Przy istnieniu jednego centralnego rejestru może to oznaczać, że będą funkcjonowały obok siebie dwa rejestry. Najprawdopodobniej nie przewidziano możliwości przeniesienia danych z obecnie prowadzonych rejestrów do nowego systemu, który będzie prowadzony centralnie. Czy dane te będą w jakiś sposób wprowadzane ponownie, tego nie wiem.
Problemem może być też krótki czas w jakim będzie należało wprowadzić do rejestru dane wynikające ze złożonego przez inwestora wniosku. W takim przypadku łatwo będzie o pomyłkę.
Na pierwsze efekty zmian trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. 🙂
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }