Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Koszenie trawnika

Wojciech Kryczek21 maja 20149 komentarzy

Przeglądając kilka dni temu orzeczenia, natrafiałem na wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Dotyczył on „koszenia trawy”. Od razu skojarzyłem to z tym jak sam kosiłem trawę w długi weekend. Pomyślałem, że dzisiejszy wpis będzie więc „o koszeniu trawy”. 🙂

Nie chodzi mi jednak o samo koszenie jako takie i to jak to robić, mając np. do dyspozycji kosiarkę spalinową lub elektryczną.

Chciałem napisać jaki charakter prawny ma czynność a właściwie umowa na podstawie której kosisz trawnik. O ile robisz to oczywiście za wynagrodzeniem dla kogoś. 🙂

Jeśli kosisz trawę w swoim ogrodzie to raczej nie zastanawiasz się nad tym jaki charakter prawny ma taka czynność, bo i po co? 🙂

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku o którym wspomniałem na początku, został wydany 28 stycznia 2014r. (III AUa898/13). Dotyczył on m.in. rozstrzygnięcia, charakteru umowy dotyczącej koszenia trawników. Czy jest to umowa o dzieło czy też umowa o świadczenie usług, którą dla celów ubezpieczeń społecznych traktuje się jako umowę zlecenia. Chodziło oczywiście o ustalenie obowiązku ubezpieczenia.

Z uzasadnienia jakie przedstawił sąd wynika, że jeśli istota umowy sprowadza się do koszenia trawników to trudno taką umowę uznać za umowę o dzieło. Koszenie jest czynnością wykonywaną cyklicznie gdyż ponawianie koszenia jest wymagane co 1-2 tygodnie. Efektem koszenia nie jest trwały, dający się wyodrębnić efekt.

Dla opisywanego przypadku, umowa o dzieło obejmowała jeden miesiąc czasu.

Warto podkreślić, że istotą umowy o dzieło jest zobowiązanie do wykonania określonego dzieła. Jest to umowa rezultatu. Wskazuje się na takie cechy dzieła jak:

 • materialny lub niematerialny charakter,
 • indywidualny charakter,
 • musi odpowiadać osobistym potrzebom zamawiającego.

Według sądu (który powołał się zresztą na dotychczasowe orzecznictwo), jeśli treścią umowy są stosunkowo proste i powtarzalne czynności to nie jest to umowa o dzieło.

Warto to zapamiętać bo może się okazać, że podpisujesz umowę o dzieło a jest to faktycznie umowa o świadczenie usług oparta na umowie zlecenia. A to oznacza, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe, i wypadkowe) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 9 comments… read them below or add one }

  Rafał 22 czerwca, 2014 o 23:43

  Witam
  Czyli rozumiem, że gdybym będąc studentem w cyklu dziennym z ważną legitymacją chciał świadczyć usługi koszenia i pielęgnacji trawników, czy też wykaszania rowów itp. To mogę zrobić to bez DG jako umowa zlecenie i wówczas jako student byłbym zwolniony z płacenia składek ZUS? Musiałbym odprowadzać składki zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy?

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 23 czerwca, 2014 o 09:44

  Witam,
  Można to robić bez działalności gospodarczej. Założenie działalności oznaczałoby konieczność rejestracji na potrzeby opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

  Nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu studenci do ukończenia 26 lat. Zaliczki na podatek dochodowy od umów zlecenia odprowadza podmiot, który zatrudnia w oparciu o umowę zlecenia czyli płatnik. Zawsze warto upewnić się w ZUS.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Rafał 23 czerwca, 2014 o 16:01

  Dziękuje za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 23 czerwca, 2014 o 22:36

  Proszę bardzo. 🙂
  Pozdrawiam również.

  Odpowiedz

  Asia 26 czerwca, 2014 o 08:12

  Witam,
  czy wyżej opisany przypadek i powołane orzeczenie można zastosować w sytuacji gdy chodzi o koszenie traw oraz pielęgnację młodnika?Mianowicie sytuacja przedstawia się następująco:właściciel lasu prywatnego zawiera umowę użyczenia terenu z Nadleśnictwem w celu przywrócenia drzewostanu usuniętego wskutek klęski żywiołowej, w umowie użyczenia właściciel zobowiązał się nieodpłatnie do dalszej pielegnacji młodnika między innymi przez wykonywanie zabiegu koszenia traw, więc jaki charakter stosunku prawnego wiąże użyczającego (właściciela) i biorącego w używanie (Nadleśnictwo)?co wtedy z odprowadzaniem składek i zaliczką na podatek dochodowy?

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 27 czerwca, 2014 o 09:40

  Dzień dobry. 🙂
  Orzeczenie, które powołałem dotyczy rozstrzygnięcia czy strony łączyła umowa o dzieło czy też umowa zlecenia. Umowa o dzieło nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne, natomiast umowa zlecenie oraz umowa o świadczenie usług do której stosuje się przepisy umowy o zleceniu, takim składkom już podlegają. Osoba, która kosiła trawę miała podpisaną umowę o dzieło co zostało zakwestionowane przez ZUS. W opisanym wyżej przypadku strony łączy umowa użyczenia. Trudno jest jednak stwierdzić jaki faktycznie charakter ma ta umowa na podstawie tylko tych informacji.

  Odpowiedz

  Paweł 5 lipca, 2014 o 14:20

  Witam serdecznie.
  Mam podobną sytuacje ja tak o której Pan pisał. Jednak w moim przypadku koszenie traw nie jest cykliczne. Praca którą zlecam to SKOSZENIE ( a nie koszenie)np. 20 ha i POSTAWIENIE (a nie stawianie) stogów z powstałej biomasy.Praca wykonana tylko raz na tym samym terenie. Nie wytyczam czasu pracy, nie pracuje pod moim kierownictwem.Sami ustalają sobie czas i tempo pracy. Dostaje tylko mapę z wytyczoną działką i mój sprzęt do wykonania pracy (sprzęt ewentualnie mogę odpłatnie użyczyć aby nie było znaniom stosunku pracy ponieważ pracuje na moim sprzęcie).
  Czy w takiej sytuacji umowa o dzieło nie powinna być podważona? jeśli może to czy jest coś co można zrobić aby umowa o dzieło mogła być zastosowana?

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 10 lipca, 2014 o 14:29

  Dzień dobry,
  Zawsze w takim przypadku istnieje realne niebezpieczeństwo podważenia charakteru umowy przez ZUS. Nawet i w sytuacji, którą Pan opisał umowa o dzieło może być podważona. Nie jestem pewien czy postawienie stogów z powstałej masy daje tak naprawdę „trwały efekt”, który można zakwalifikować jako dzieło. Nie wiem do czego ta biomasa jest dalej wykorzystywana. Czy postawienie stogów jest celem samym w sobie? Budzi wątpliwości czy zawarcie takiej umowy, nawet na jednorazowe skoszenie 20ha i postawienie stogów, kwalifikuje się jako umowa o dzieło. Nawet jeśli powstaje konkretny widoczny i namacalny efekt. Stogi zapewne nie będą składowane na polu, tylko zostaną wcześniej czy później zwiezione. Trudno przesądzić czy jest to wykonanie dzieła czy usługi. Może to być także umowa o mieszanym charakterze, łącząca cechy umowy o świadczenie usług i o dzieło. Można jednak spróbować bronić swojego stanowiska, że skorzystanie z umowy o dzieło w takiej sytuacji jest uzasadnione.
  Pozdrawiam
  Wojtek

  Odpowiedz

  Dorota 8 października, 2019 o 16:58

  witam mam umowę na koszenie zieleni wokół marketu i w umowie nie mam zaznaczone jaka wysokość powinna być zachowana .Po dwóch miesiącach dali zlecenie i t eraz każa mi kosic trawę która ma pół metra a ja nie mam takiego sprzętu proszę o pomoc .Tym bardziej że każa zbierac pokosy bob tak tez mam w umowie czy jest jaka szansa zerwania umowy jeżeli okres wypowiedzenia jest 3 miesieczny

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: