Slider

KRS a obowiązek wpisu oddziału zagranicznego przedsiębiorcy do rejestru przedsiebiorców

KRSKrajowy Rejestr Sądowy jest rodzajem ewidencji do której wpisuje się przedsiębiorców jak i stowarzyszenia, organizacje społeczne, zawodowe, fundacje, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Do KRS wpisuje się także OPP organizacja pożytku publicznego. To tak w skrócie.

Ale powoli. 🙂

Dzisiejszy wpis jest właściwie wstępem do wyjaśnienia pewnego zagadnienia związanego z dochodzeniem należności od zagranicznych przedsiębiorców. Tak się ostatnio złożyło, że przy zapoznawaniu się z materiałami od klienta pojawiło się pytanie – gdzie należy złożyć pozew. W Polsce czy za granicą. Należność była związana z działalnością zagranicznego przedsiębiorcy w naszym kraju. Dokładnie z działalnością oddziału utworzonego w Polsce.

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą bowiem prowadzić działalność w Polsce poprzez oddziały. Oddział prowadzi działalność gospodarczą w takim zakresie jak jego zagraniczna centrala. Posiada wyodrębnioną strukturę i samodzielność.

Tworząc oddział w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny musi upoważnić konkretną osobę w oddziale, która będzie go reprezentowała. Zgłaszając oddział zagranicznego przedsiębiorcy do KRS należy podać dane tej osoby wraz poświadczonym notarialnie wzorem podpisu.

Z prawnego punktu widzenia istotne jest to, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie posiada osobowości prawnej. Jeśli jednak taki oddział podpisuje umowę, to dokonuje tego „korzystając” z osobowości prawnej tego przedsiębiorcy zagranicznego, który go utworzył. Oddział działa więc na rachunek zagranicznego przedsiębiorcy.

Musisz pamiętać, że co do zasady nie można pozwać do sądu oddziału zagranicznego przedsiębiorcy. Są jednak pewne wyjątki.

Oddział może być pracodawcą, może być także podatnikiem.

***

Niebawem napiszę o tym jakie są konsekwencje tego, że nie można pozwać do sądu oddziału zagranicznego przedsiębiorcy.

W tym miejscu chciałbym zachęcić Cię do odwiedzenia strony internetowej LexMonitor. Znajdziesz tutaj informacje o innych blogach prawniczych i linki do nich. Informacje, które tutaj znajdziesz mogą Ci pomóc w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania prawne.

***

Na koniec ostatnia ważna informacja bo niemal zapomniałem. 🙂

Działalność w ramach oddziału zagranicznego przedsiębiorcy może być podjęta dopiero po uzyskaniu wpisu do KRS.

Wojtek

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kryczek-kancelaria.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: