Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

KRS a obowiązek wpisu oddziału zagranicznego przedsiębiorcy do rejestru przedsiebiorców

Wojciech Kryczek03 czerwca 2014Komentarze (0)

KRSKrajowy Rejestr Sądowy jest rodzajem ewidencji do której wpisuje się przedsiębiorców jak i stowarzyszenia, organizacje społeczne, zawodowe, fundacje, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Do KRS wpisuje się także OPP organizacja pożytku publicznego. To tak w skrócie.

Ale powoli. 🙂

Dzisiejszy wpis jest właściwie wstępem do wyjaśnienia pewnego zagadnienia związanego z dochodzeniem należności od zagranicznych przedsiębiorców. Tak się ostatnio złożyło, że przy zapoznawaniu się z materiałami od klienta pojawiło się pytanie – gdzie należy złożyć pozew. W Polsce czy za granicą. Należność była związana z działalnością zagranicznego przedsiębiorcy w naszym kraju. Dokładnie z działalnością oddziału utworzonego w Polsce.

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą bowiem prowadzić działalność w Polsce poprzez oddziały. Oddział prowadzi działalność gospodarczą w takim zakresie jak jego zagraniczna centrala. Posiada wyodrębnioną strukturę i samodzielność.

Tworząc oddział w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny musi upoważnić konkretną osobę w oddziale, która będzie go reprezentowała. Zgłaszając oddział zagranicznego przedsiębiorcy do KRS należy podać dane tej osoby wraz poświadczonym notarialnie wzorem podpisu.

Z prawnego punktu widzenia istotne jest to, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie posiada osobowości prawnej. Jeśli jednak taki oddział podpisuje umowę, to dokonuje tego „korzystając” z osobowości prawnej tego przedsiębiorcy zagranicznego, który go utworzył. Oddział działa więc na rachunek zagranicznego przedsiębiorcy.

Musisz pamiętać, że co do zasady nie można pozwać do sądu oddziału zagranicznego przedsiębiorcy. Są jednak pewne wyjątki.

Oddział może być pracodawcą, może być także podatnikiem.

***

Niebawem napiszę o tym jakie są konsekwencje tego, że nie można pozwać do sądu oddziału zagranicznego przedsiębiorcy.

W tym miejscu chciałbym zachęcić Cię do odwiedzenia strony internetowej LexMonitor. Znajdziesz tutaj informacje o innych blogach prawniczych i linki do nich. Informacje, które tutaj znajdziesz mogą Ci pomóc w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania prawne.

***

Na koniec ostatnia ważna informacja bo niemal zapomniałem. 🙂

Działalność w ramach oddziału zagranicznego przedsiębiorcy może być podjęta dopiero po uzyskaniu wpisu do KRS.

Wojtek

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: