Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Mianowany podwykonawca

Wojciech Kryczek18 marca 20142 komentarze

Na moim blogu pojawiają się wpisy dotyczące warunków FIDIC. Dzisiaj chciałem poświęcić trochę miejsca na wyjaśnienie kim jest mianowany wykonawca według Ogólnych Warunków FIDIC. Będę bazował na tzw. „czerwonej książce” lub jak wolą inni na „czerwonym FIDIC– u”.

W kontraktach budowlanych opartych na warunkach FIDIC występują podwykonawcy tak jaki przy innych inwestycjach.

Wyobraź sobie sytuację, że dostajesz od generalnego wykonawcy propozycję wykonania jakiejś części robót budowlanych w ramach dużej inwestycji. Krótko mówiąc zostajesz podwykonawcą. Masz określony zakres robót do wykonania, ustalone wynagrodzenie. Niby wszystko dobrze. 🙂 …

Czy możesz się już czuć komfortowo – hmmm???

Odpowiedź za chwilę.

****************************************************************************************************

W jednym z wcześniejszych wpisów poruszyłem kwestię solidarnej odpowiedzialności wykonawcy i inwestora wobec podwykonawcy.  Pisałem o przypadkach, które świadczą o tym, że inwestor wyraził zgodę na zawarcie umowy pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą.

W warunkach FIDIC pojawia się mianowany podwykonawca. Najkrócej mówiąc jest to taki podwykonawca, którego do wykonania części robót zaakceptował inwestor czy też zamawiający. Może on być wskazany jako podwykonawca już w umowie głównej pomiędzy zamawiającym a wykonawcą lub też może być wskazany przez Inżyniera (na etapie późniejszym), który poleci wykonawcy zatrudnienie go jako podwykonawcy.

CO WIĘC POWINIENEŚ ZROBIĆ BĘDĄC PODWYKONAWCĄ I DO CZEGO JEST TO POTRZEBNE?

****************************************************************************************************

Wracamy do przerwanego wątku

Jeśli jesteś wskazany w umowie głównej podpisanej przez zamawiającego i wykonawcę to nie ma problemu. 🙂

O ile jednak podpisałeś umowę już po zawarciu umowy głównej to powinieneś zadbać o to aby wykonawca dopilnował żebyś został zgłoszony Inżynierowi. A jest to potrzebne bo zgoda Inżyniera oznacza, że:

JESTEŚ MIANOWANYM PODWYKONAWCĄ!!!

A DO CZEGO JEST TO POTRZEBNE?

A do tego, że zamawiający może zapłacić mianowanemu podwykonawcy bezpośrednio całość lub część należności jakie są mu należne. Szczegółowe uregulowanie znajdziesz w subklauzuli 5.4 [Dowody płatności] – Rozdział 5 Mianowani Podwykonawcy.

Po prostu ułatwia to odzyskanie Twoich pieniędzy.

Jeśli nie będziesz miał statusu mianowanego podwykonawcy to Inżynier może Cię  usunąć z placu budowy.

🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 comments… read them below or add one }

  Krzysztof 20 listopada, 2019 o 18:08

  Szanowny Panie
  Moim zdaniem Mianowany Podwykonawca (w rozumieniu FIDIC Czerwonej Książki) to taki podwykonawca który jest narzucany przez zamawiających wykonawcom (generalnym wykonawcom) czyli taki co do którego zgoda na zatrudnienie warunkuje zdobycie zamówienia. U nas takie przypadki nie występują ale już u naszych niegdysiejszych południowych sąsiadów – tak. W Rumunii państwowy (dysponent) gestor sieci energetycznej ma listę wykonawców którzy maja prawo wykonywać wszelkie przebudowy sieci. Główny wykonawca robót, dajmy na to drogowych, jeśli będzie musiał wykonać usuniecie kolizji energetycznej to musi zatrudnić któryś podmiot z listy gestora, inny podmiot choćby miał wszystkie uprawnienia certyfikat itd. itp., nie zostanie po prostu dopuszczony do wykonania robót. W związku z tym, że taka praktyka u nas nie istnieje możemy niewłaściwie rozumieć instytucję Mianowanego Podwykonawcy.
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 17 lutego, 2020 o 22:07

  Opisał Pan bardzo ciekawy przypadek. Oczywiście ma Pan rację z tym kogo uważamy za Mianowanego Podwykonawcę. Warunki FIDIC można modyfikować., co jest chyba w Polsce normą. W opisanym przypadku też tak raczej jest.
  Pozdrawiam
  Wojtek

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: