Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Umowa o dzieło na budowę domu, czyli o tym czy można spisać taką umowę

Wojciech Kryczek20 stycznia 2014Komentarze (0)

Klika dni temu jeden z czytelników bloga, wysłał mi maila w którym zadał pytanie dotyczące możliwości zawarcia z osobą fizyczną (wykonawca) umowy o dzieło na budowę domu.

Pytanie brzmiało mniej więcej tak:

Czy można zawrzeć z osobą fizyczną umowę o dzieło obejmującą budowę domu do stanu surowego ?

Dalej czytelnik wyjaśnił, iż potencjalny wykonawca uważa, że nie ma takiej możliwości. Zaproponował więc zawarcie umowy o dzieło na każdy etap budowy osobno. Według wykonawcy umowa na cały dom miałaby charakter umowy o roboty budowlane.

Nie będę cytował tutaj całej odpowiedzi jakiej udzieliłem. Podam Ci tylko najistotniejsze jej elementy. 🙂

I tak.

Umowa o dzieło na budowę domu do stanu surowego, byłaby w rzeczywistości umową o roboty budowlane. Dom zostaje przecież wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę i projektu. Efektem prac będzie budynek w rozumieniu prawa budowlanego.

Wskazałem, że mimo ewentualnych „umów cząstkowych”, każdy z elementów domu – fundamenty, mury, strop, dach, realizowany jest na podstawie dokumentacji technicznej – projektu. Tak naprawdę zawarcie kilku umów o dzieło nie ma znaczenia, gdyż od strony prawnej realizowany jest obiekt budowlany a więc tak naprawdę umowa o roboty budowlane. Nie bez znaczenia jest stosowanie prawa budowlanego oraz występowanie uczestników procesu budowlanego tj. projektanta, kierownika budowy czy też inspektora nadzoru.

Poruszyłem jeszcze kwestię odpowiedzialności związaną z przekazaniem placu budowy na rzecz wykonawcy. Jeśli bowiem nie nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy dla wykonawcy, to inwestor odpowiada za szkody osobowe i majątkowe powstałe na placu budowy, zarówno wobec stron umowy, uczestników procesu budowlanego jak i osób trzecich.

Jednak to co napisałem dotyczy właściwie wykonawcy jakim jest firma a Ty decydujesz się powierzyć jej wykonawstwo całego budynku.

A co w przypadku gdy inwestor postanawia wykonać dom tzw. „systemem gospodarczym”?

CZY MOŻNA WTEDY ZAWRZEĆ Z OSOBĄ FIZYCZNĄ (np. murarz) UMOWĘ O DZIEŁO LUB KILKA CZĄSTKOWYCH UMÓW O DZIEŁO NA BUDOWĘ POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW DOMU?

System gospodarczy to chyba najbardziej rozpowszechniona metoda budowy domów jednorodzinnych w naszym kraju.

Wydaje się, że w takim przypadku nie ma przeciwwskazań co do tego aby spisywać umowę o dzieło na budowę poszczególnych elementów domu lub nawet całego budynku do stanu surowego.

Co o tym myślisz? 🙂

A może masz jakieś doświadczenia związane z budową domu „systemem gospodarczym” i chciałbyś się nimi podzielić ? 🙂

Np. co do zabezpieczenia się na wypadek zgłaszania reklamacji do wykonawcy.

Wszelkie uwagi i sugestie będą pomocne. 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: