Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Dzieło jako przedmiot umowy

Wojciech Kryczek03 stycznia 2014Komentarze (0)

Umowa o dzieło jest jednym z częściej wykorzystywanych typów umów. Nie chodzi tylko o jej zastosowanie przy realizowaniu inwestycji budowlanych ale także inne przypadki.  Większość z nas intuicyjnie rozumie chyba czym jest dzieło. Sam kodeks cywilny nie zawiera definicji  dzieła. Ustawodawca poprzestał tylko na wskazaniu, że chodzi o wykonanie „oznaczonego dzieła”.

Nieraz pewnie zastanawiałeś się nad tym czym tak naprawdę jest dzieło. Co do określenia tego czym jest dzieło, pomocne może okazać się orzecznictwo sądów oraz piśmiennictwo. Nie zawsze chodzi o bezpośrednie definiowanie dzieła

Jeszcze w grudniu trafiłem przypadkowo na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 18 kwietnia 2013r. (III AUa 1651/12) w uzasadnieniu którego wskazano na cechy dzieła. Cytując fragment uzasadnienia:

Nie można uznać za dzieło czegoś, co nie odróżnia się w żaden sposób od innych występujących na danym rynku rezultatów pracy materialnych bądź niematerialnych, gdyż wówczas zatraciłby się indywidualny charakter dzieła. Dzieło nie musi wprawdzie być czymś nowatorskim i niewystępującym jeszcze na rynku, jednak powinno posiadać charakterystyczne, wynikające z umowy cechy, umożliwiające zbadanie, czy dzieło zostało wykonane prawidłowo i zgodnie z indywidualnymi wymaganiami bądź upodobaniami zamawiającego.”

Co prawda sam wyrok dotyczył sprawy z odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ale myślę, że opis ten trafia w samo sedno.  Jest na tyle uniwersalny, że lepiej pozwali Ci na zrozumienie czym jest dzieło.

W innym wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2013r. (III AUa 1435/12) wskazano, że:

najistotniejszym elementem umowy o dzieło jest jej rezultat. Mające powstać dzieło nie może być oznaczone w sposób zbyt ogólny; rezultat winien być określony z góry, dokładnie i według obiektywnie sprawdzalnych cech.

Umowa o dzieło jest umową, której przedmiot jest wynikiem pracy lub twórczości człowieka.

Wspomniałem też o piśmiennictwie. Pamiętam, że kiedyś przeglądałem System Prawa Prywatnego (red. prof. dr hab. Jerzy Rajski). Autor jednego z rozdziałów (prof. dr hab. Andrzej Brzozowski) wskazał na kilka cech tego co może być przedmiotem umowy o dzieło.

De facto więc dziełem.

Chodzi generalnie o to, że musi to być rezultat pracy i umiejętności tego kto przyjmuje dzieło do wykonania. Cytując powołanego wyżej autora: „rezultat ten musi być przyszły, z góry określony, samoistny, materialny lub niematerialny, ale ucieleśniony, obiektywnie osiągalny”.

🙂

To  tyle na dzisiaj. Udanego weekendu. 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: