Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Co zmienia ustawa o prawach konsumenta w zakresie umowy o roboty budowlane

Wojciech Kryczek25 sierpnia 20143 komentarze

Umowa o roboty budowlane o ile zwierana jest pomiędzy inwestorem będącym osobą fizyczną, który zawiera ją w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub zawodową a wykonawcą będącym przedsiębiorcą budowlanym, kształtowana jest przez prawo konsumenckie.

Przed długim weekendem zamieściłem wpis związany ze zmianami w umowie o dzieło, które wynikają z uchwalenia ustawy z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta. Piszę o tym, gdyż zmiany te mają także wpływ na umowę o roboty budowlane.

Przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane zawierają bowiem odesłanie do przepisów umowy o dzieło w zakresie:

 • skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu,
 • wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową,
 • przepisów o rękojmi za wady wykonanego obiektu,
 • uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu.

W obecnym stanie prawnym odesłanie odnosi się zwłaszcza do przepisów art. 636 k.c. oraz 638 k.c. o umowie o dzieło.

Po wejściu w życie w dniu 25 grudnia 2014r. znowelizowanych przepisów, zmieni się treść art. 638 k.c., który odsyła do przepisów o rękojmi przy sprzedaży. Dodam jeszcze, że przepisy o rękojmi przy umowie sprzedaży zostały także znowelizowane. Konsekwencją tej zmiany jest wprowadzenie koncepcji wady jako opartej na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. Wyraźnie zostało to podkreślone w uzasadnieniu projektu ustawy o prawach konsumenta.

Biorąc pod uwagę, że regulacje dotyczące rękojmi zmieniły się niemal całkowicie, oznacza to faktyczną zmianę zasad korzystania z rękojmi przy umowie o roboty budowlane. O ile strony umowy o roboty budowlane będące przedsiębiorcami mają swobodę co do kształtowania odpowiedzialności z tytułu rękojmi poprzez jej rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie, to jeżeli stroną umowy jest konsument to rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne jeśli pozwalają na to przepisy szczególne.

W zakresie obrotu konsumenckiego będzie stosowało się przepisy Kodeksu cywilnego o gwarancji przy sprzedaży (na zasadzie odesłania).

W związku ze zmianą przepisów o rękojmi warto pamiętać, że będzie to miało swoje konsekwencje z punktu widzenia odpowiedzialności wykonawcy za wady budynku. O ile inwestorem nie będzie konsument, strony umowy o roboty budowlane będą mogły modyfikować odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Jeśli zaś inwestor będzie konsumentem, taka modyfikacja umowy o roboty budowlane co do zasady będzie wyłączona.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marcin 14 marca, 2015 o 16:25

  Warto dodać do artykułu najważniejszą zmianę jaką wprowadza ustawa o prawach konsumenta, a mianowicie taką, że w wyniku nieprawidłowej implementacji dyrektywy, z zakresu obowiązywania ustawy nie są wyłączone umowy o wybudowanie budynku (umowy o roboty budowlane). Oznacza to, że konsument ma prawo odstąpić od umowy o roboty budowlane zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na budowie) w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia i inne….
  O nieprawidłowej implementacji pisała w opinii do Senatu Sędzia Ciepła: http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/komisje/2014/kgn/materialy/632prp.pdf
  lecz jej uwagi zostały w mało elegancki sposób pominięte przez komisje senackie.

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 16 marca, 2015 o 15:02

  Witam 🙂
  Bardzo dziękuję za trafne spostrzeżenie i rzeczowy komentarz. Powołana w linku opinia w bardzo przystępny i trafny sposób wskazuje niedociągnięcia projektu ustawy o prawach konsumenta. W dyrektywie nr 2011/83/UE określono wyraźnie, określono, że nie ma ona zastosowania do „budowy nowych budynków, istotnej przebudowy istniejących budynków oraz najmu pomieszczeń do celów mieszkalnych”. Wyłączenie stosowania ustawy o prawach konsumenta odnosi się więc do innej kategorii umów. Z kolei zawarcie umowy o roboty budowlane poza siedzibą wykonawcy faktycznie oznacza, że według definicji z art. 2 pkt 2 ustawy mamy do czynienia z umową zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa. I co na to przedsiębiorcy budowlani, którzy realizują umowy na rzecz inwestorów-konsumentów?
  Pozdrawiam.
  Wojtek

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: