Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

O dochodzeniu zaległego wynagrodzenia od pracodawcy w Radio Plus

Wojciech Kryczek14 kwietnia 2014Komentarze (0)

Dzisiaj udzieliłem dla Radia Plus krótkiego komentarza dotyczącego dochodzenia przez pracowników niewypłaconego w terminie wynagrodzenia. Pytanie związane było z zadłużeniem pracodawców wobec pracowników, które obserwujemy w ostatnich latach na rynku pracy.

W komentarzu wskazałem na możliwość dochodzenia zaległego wynagrodzenia poprzez zgłoszenie tego faktu do Państwowej Inspekcji Pracy oraz na drodze sądowej.

Fakt nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia pracownik może zgłosić w Państwowej Inspekcji Pracy, która poprzez wszczęcie kontroli u pracodawcy może przyspieszyć wypłatę wynagrodzenia. Zwróciłem uwagę, że organy Państwowej Inspekcji Pracy mogą nakazać w drodze decyzji nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia. Nakaz taki podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Jeśli chodzi o dochodzenie wynagrodzenia na drodze sądowej to wskazałem m.in. na:

 • ułatwienia proceduralne w postępowaniu przed Sądami Pracy,
 • możliwość ustnego złożenia powództwa do protokołu w Sądzie Pracy,
 • zwolnienie od kosztów sądowych przysługujące pracownikowi przy wnoszeniu powództwa do Sądu Pracy na kwoty nie przekraczające 50 000 zł.

 Niezależnie od tego, niewypłacenie w ustalonym terminie wynagrodzenia, bezpodstawne jego obniżenie czy też bezpodstawne dokonanie potrąceń z wynagrodzenia jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: