Dostaję wiele pytań związanych z umową o roboty budowlane. Dotyczą one przykładowo różnic pomiędzy umową o roboty budowlane a umową o dzieło. Tutaj odpowiem, że podstawową różnicą która pozwoli Ci stwierdzić z jaką umową masz do czynienia, jest istnienie dokumentacji projektowej w przypadku umowy o roboty budowlane.
Nie ma konkretnego przepisu, który rozstrzygałby wprost kiedy należy zawierać umowę o roboty budowlane a kiedy umowę o dzieło.
Jeśli więc podpiszesz umowę o dzieło bo tak jest nazwana a częścią tej umowy jest dokumentacja projektowa lub pozwolenie na budowę to podpisałeś – UMOWĘ O ROBOTY BUDOWLANE. Nie decyduje nazwa umowy lecz jej treść. Jeśli będziesz chciał poznać więcej różnic między tymi umowami to zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu z czerwca 2013r., który znajdziesz tutaj.
Warto poruszyć takę problem odpowiedzialności na placu budowy. Jeśli jako inwestor nie chcesz odpowiadać za szkody na terenie budowy, np. za niezapewnienie BHP przez wykonawcę, szkody osobowe czy majątkowe to:
MUSISZ KONIECZNIE PODPISAĆ PROTOKÓŁ PRZEJĘCIA PLACU BUDOWY!!! 🙂
Po podpisaniu takiego protokołu – ZAZNACZAM PO PODPISANIU!!! (NIE MOŻE BYĆ PRZEKAZANIA NA TZW. GĘBĘ) – odpowiedzialność za to co zdarzy się na terenie budowy ponosi WYKONAWCA!!!
Podstawę prawną znajdziesz w art. 652 k.c.
Warto abyś pamiętał także o tym, że powierzenie części robót dalszemu podwykonawcy w ramach umowy cywilnoprawnej, nie oznacza całkowitego zwolnienia z odpowiedzialności. Wykonawca który zleca wykonanie jakiejś części prac swojemu podwykonawcy, może odpowiadać także za szkodę wyrządzoną przez tego podwykonawcę przy realizacji powierzonej mu czynności.
Na koniec podam Ci jedno z pytań jakie otrzymałem.
Dotyczyło ono tego czy umowa o dzieło jest odpowiednią formą na zlecanie prac budowlanych.
ODPOWIEM, że nie jest odpowiednią formą. Już choćby z powodów, które wymieniłem powyżej. 🙂
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dziękuje bardzo 🙂
Proszę bardzo. 🙂