Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Umowa o roboty budowlane i umowa o dzieło – różnice

Wojciech Kryczek14 kwietnia 20142 komentarze

Dostaję wiele pytań związanych z umową o roboty budowlane. Dotyczą one przykładowo różnic pomiędzy umową o roboty budowlane a umową o dzieło. Tutaj odpowiem, że podstawową różnicą która pozwoli Ci stwierdzić z jaką umową masz do czynienia, jest istnienie dokumentacji projektowej w przypadku umowy o roboty budowlane.

Nie ma konkretnego przepisu, który rozstrzygałby wprost kiedy należy zawierać umowę o roboty budowlane a kiedy umowę o dzieło.

Jeśli więc podpiszesz umowę o dzieło bo tak jest nazwana a częścią tej umowy jest dokumentacja projektowa lub pozwolenie na budowę to podpisałeś – UMOWĘ O ROBOTY BUDOWLANE. Nie decyduje nazwa umowy lecz jej treść. Jeśli będziesz chciał poznać więcej różnic między tymi umowami to zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu z czerwca 2013r., który znajdziesz tutaj.

Warto poruszyć takę problem odpowiedzialności na placu budowy. Jeśli  jako inwestor nie chcesz odpowiadać za szkody na terenie budowy, np. za niezapewnienie BHP przez wykonawcę, szkody osobowe czy majątkowe to:

MUSISZ KONIECZNIE PODPISAĆ PROTOKÓŁ PRZEJĘCIA PLACU BUDOWY!!! 🙂

Po podpisaniu takiego protokołu – ZAZNACZAM PO PODPISANIU!!! (NIE MOŻE BYĆ PRZEKAZANIA NA TZW. GĘBĘ) – odpowiedzialność za to co zdarzy się na terenie budowy ponosi WYKONAWCA!!!

Podstawę prawną znajdziesz w art. 652 k.c.

Warto abyś pamiętał także o tym, że powierzenie części robót dalszemu podwykonawcy w ramach umowy cywilnoprawnej, nie oznacza całkowitego zwolnienia z odpowiedzialności. Wykonawca który zleca wykonanie jakiejś części prac swojemu podwykonawcy, może odpowiadać także za szkodę wyrządzoną przez tego podwykonawcę przy realizacji powierzonej mu czynności.

Na koniec podam Ci jedno z pytań jakie otrzymałem.

Dotyczyło ono tego czy umowa o dzieło jest odpowiednią formą na zlecanie prac budowlanych.

ODPOWIEM, że nie  jest odpowiednią formą. Już choćby z powodów, które wymieniłem powyżej. 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 comments… read them below or add one }

  Małgosia 16 kwietnia, 2014 o 09:26

  Dziękuje bardzo 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 16 kwietnia, 2014 o 10:57

  Proszę bardzo. 🙂

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: