Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Odsetki maksymalne bez zmian

Wojciech Kryczek03 października 2015Komentarze (0)

Dzisiaj odwiedziłem stronę internetową Narodowego Banku Polskiego. Byłem ciekaw czy Rada Polityki Pieniężnej podała jakieś informacje odnośnie zmian stóp procentowych. Musiałem sprawdzić czy nie szykuje się jakaś zmiana stóp procentowych NBP. Interesowała mnie stopa lombardowa z tej przyczyny, iż ma ona wpływ na wysokość odsetek maksymalnych. Odsetki maksymalne stanowią górną granicę do jakiej można zastrzegać odsetki umowne. Wysokość odsetek umownych jest ograniczona w stosunku rocznym do czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).

Mniej więcej rok temu (9 października) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe co spowodowało obniżenie odsetek maksymalnych, o czym pisałem już w blogu Od dzisiaj niższe odsetki maksymalne – czyli o konsekwencjach obniżenia stóp procentowych NBP.

Kolejne obniżenie stóp procentowych miało miejsce 5 marca 2015r. Spowodowało to dalsze obniżenie odsetek maksymalnych. Więcej przeczytasz we wpisie Odsetki maksymalne znowu niższe – kolejne obniżenie stopy kredytu lombardowego.

Obecnie stopa lombardowa wynosi 2,50% w skali rocznej. Taką też stopę lombardową utrzymała Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim wrześniowym posiedzeniu na początku września.

 100-bank-notes-bills-2099Według Rady Polityki Pieniężnej obecna sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie nie uzasadnia zmiany stóp procentowych NBP.

W informacji z posiedzenia moją szczególną uwagę zwróciło to, że w drugim kwartale tego roku panowała dobra sytuacja na rynku pracy oraz wzrósł kredyt dla gospodarstw domowych. Czy tak było faktycznie i jest nadal? 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: