Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

OFE i ZUS, przedostatni dzień na decyzję

Wojciech Kryczek30 lipca 20144 komentarze

Dzisiaj jest przedostatni dzień do podjęcia decyzji czy odkładając na „emeryturę”, chcesz pozostać tylko w ZUS czy też dodatkowo korzystać z OFE. Co powinieneś wybrać, przecież kiedyś zostaniesz emerytem.

Nie odpowiem Ci co będzie dla Ciebie lepsze.

JA ZDECYDOWAŁEM, ŻE POZOSTAJĘ TEŻ W OFE. 🙂

Jak już mam dostać emeryturę, to lepiej z dwóch źródeł niż z jednego. Tylko jaka będzie ta emerytura i czy warto na nią liczyć? 🙂

Ważniejsze jest jednak to, co się stało z naszymi oszczędnościami w OFE. Chodzi mi o przelew ponad 150 mld złotych z OFE do ZUS. Odkładałeś pieniądze do których nie było faktycznie dostępu, miałeś je otrzymać „na emeryturze” i co?

Jak usłyszałem w pewnej dyskusji na temat „przeniesienia” pieniędzy z OFE do ZUS, w decyzji decydentów… rząd, politycy … czuć bolszewizm, bo jak to inaczej nazwać.

Czytałem opinie i porady ekonomistów na temat pozostania w OFE. Twierdzili, że pozostanie w OFE będzie się opłacało jeśli dużo zarabiasz. Do OFE trafi około 2,92 % wynagrodzenia brutto. Jest to niewiele. Czy więc coś to zmieni jeśli pozostaniesz w ZUS.

Z powodu tego co się stało z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE uważam, że trzeba pozostać w OFE aby wyrazić sprzeciw co do takiej decyzji naszego państwa. 🙂

Jeśli dostałeś odpowiednie formularze „wyboru” z OFE lub ZUS to musisz je wysłać pocztą. Możesz też skorzystać z elektronicznej platformy ZUS: https://pue.zus.pl/portal/logowanie.npi. Warunkiem skorzystania z tej formy jest jednak posiadanie podpisu elektronicznego lub posiadanie profilu zaufanego ePUAP.

Korzystanie z platformy ZUS-u jest korzystne jeszcze z innego powodu. Posiadając profil na tej platformie masz np. dostęp do informacji o składkach przekazywanych do OFE, zwolnieniach lekarskich, ubezpieczeniu zdrowotnym, o tym co przekazuje Twój płatnik. Jeśli prowadzisz zaś działalność gospodarczą, to możesz wysyłać deklaracje i dokumenty do ZUS, korzystając z tej aplikacji w trybie on-line (ePłatnik).

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 comments… read them below or add one }

  Mikołaj Lech | Wzory Przemysłowe Blog 30 lipca, 2014 o 23:05

  Dobrze powiedziane, że przejęcie pieniędzy z OFE to nic innego jak bolszewizm.

  Dodatkowo jest to myślenie niezwykle krótkowzroczne. Dziś ZUS otrzymuje zastrzyk gotówki z OFE, ale za jakiś czas te pieniądze będzie musiał zwrócić w formie emerytury, tak więc będzie miał jeszcze większe kłopoty niż obecnie. No ale wtedy nie będzie już pewnie łaskawie nam panującego premiera.

  Ja jako 28 letni człowiek mam nastawienie, że emerytura to zabezpieczenie na wypadek gdyby mi nie wyszło. Gdybym przez te wszystkie lata sam nie zabezpieczył swojego bytu dostatecznie.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 30 lipca, 2014 o 23:44

  Jedna decyzja i kasa „wyparowała”. Trzeba faktycznie pomyśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości na własną rękę.
  A miało być inaczej – każdy miał pracować na swoją emeryturę. Wspólny worek miał zniknąć. Poza tym, jak pokolenie niżu demograficznego utrzyma pokolenie wyżu demograficznego. 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grzegorz 1 sierpnia, 2014 o 12:10

  Nie wiem ile osób postanowiło zostać w OFE ale z pewnością nie jest to oszałamiająca liczba. Jak zachowają się wiec OFE w sytuacji tak znaczącego ubytku „klientów”? Wydaje mi się, że to może być spory problem. Na razie jednak trzeba poczekać.
  Co przyniesie przyszłość trudno powiedzieć, ale obecna sytuacja demograficzna nie zapowiada dla nas „emerytur pod palmami”.

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 2 sierpnia, 2014 o 09:11

  Na ostateczne dane potwierdzające ile osób pozostało w OFE pewnie trzeba będzie jeszcze poczekać. Odpływ ludzi z OFE oznacza z pewnością gorsze wyniki finansowe. Niewykluczone, że jest to pierwszy etap faktycznej likwidacji OFE.

  Niewykluczone, że ci którzy zdołali zgromadzić jakiś majątek będą musieli go wyprzedawać żeby było z czego żyć. I na wyjazdy „pod palmy” raczej nie wystarczy.
  Pozdrawiam
  Wojtek

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: