W obrocie wykorzystywana jest tzw. umowa o zastępstwo inwestycyjne. Umowa ta funkcjonuje w oparciu o zasadę swobody umów. Strony mogą dość swobodnie ukształtować swoje prawa i obowiązki w takiej umowie.
W ramach umowy o zastępstwo inwestycyjne, inwestor zastępczy może wykonywać dla inwestora bezpośredniego szereg czynności. Mają one charakter czynności prawnych lub świadczenia usług. Czynności te lub usługi obejmują zwykle przygotowanie i realizację inwestycji.
Strony mogą powierzyć inwestorowi zastępczemu szereg obowiązków. Przykładowo można wskazać na: przygotowanie i skompletowanie dokumentacji projektowej, zapewnienie obsługi geodezyjnej, pełnienie nadzoru autorskiego, zakup i dostawę materiałów budowlanych.
Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich czynności do jakich może być zobowiązany inwestor zastępczy.
Inwestor bezpośredni musi oczywiście zapewnić finansowanie inwestycji oraz współdziałać z inwestorem zastępczym w realizacji umowy.
Inwestor zastępczy może występować w imieniu inwestora bezpośredniego lub działać we własnym imieniu.
W pierwszym przypadku, czynności wynikające z umowy o zastępstwo inwestycyjne rodzą bezpośrednie skutki dla inwestora bezpośredniego. W razie zaniedbań ze strony wykonawców zaangażowanych przez inwestora zastępczego, inwestor bezpośredni może dochodzić swoich praw bezpośrednio w stosunku do tych wykonawców. Działa to także i w drugą stronę. Wykonawcy będą mogli skierować swoje roszczenia w stosunku do inwestora bezpośredniego.
W drugim przypadku, umowa o zastępstwo inwestycyjne może przewidywać, że inwestor zastępczy działa we własnym imieniu. W takiej sytuacji wykonawcy inwestora zastępczego oraz pozostali jego kontrahenci będą mogli dochodzić swoich praw tylko w stosunku do niego. Nie będą oni mogli podjąć jakichkolwiek kroków prawnych w stosunku do inwestora bezpośredniego. Także inwestor bezpośredni nie będzie mógł występować z jakimikolwiek roszczeniami w stosunku do wykonawców oraz pozostałych kontrahentów inwestora zastępczego.
CO W TYM DRUGIM PRZYPADKU POWINNY ZROBIĆ STRONY???
Aby po zakończeniu inwestycji inwestor bezpośredni mógł dochodzić swoich roszczeń, konieczne jest zawarcie pomiędzy inwestorem zastępczym a inwestorem bezpośrednim umowy przelewu wierzytelności. Tylko przeniesienie na inwestora bezpośredniego wierzytelności zapewni mu dochodzenie w przyszłości jego praw.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }