Slider

Siła wyższa i wykonanie umowy

Siła wyższa i wykonanie umowy to coś co w ostatnich tygodniach stało się bardzo namacalne dla wielu Polaków. Rozprzestrzeniający się koronawirus zdążył już wpłynąć na każdą dziedzinę naszego życia. W zasadzie to nie możemy już bez potrzeby wychodzić z domu. Musimy zmierzyć się z problemami, które wczoraj niedawno wydawały się nierealne.

Siła wyższa i wykonanie umowy – dyskusja

We wczorajszy wieczór przypomniało mi się pewne zdarzenie z przed lat. Siedziałem z jednym z moich najlepszych kolegów ze studiów na wrocławskim rynku. Popijaliśmy jedno z lepszych wrocławskich piw. Przypadkowo rozmowa zeszła na tematy zawodowe i prawne 🙂 Kolega zapytał mnie:

WOJTEK, JAK ZDEFINIOWAĆ SIŁĘ WYŻSZĄ??? JAK TO ROZUMIEĆ I GDZIE SZUKAĆ DEFINICJI W PRZEPISACH PRAWA.

Po dłuższej dyskusji zgodziliśmy się, że siła wyższa to to coś na co nie mamy wpływu. To tak w wielkim skrócie. Wspomniałem wtedy, że niektóre umowy mają wyodrębnione grupy przepisów. Choćby o nazwie siła wyższa i wykonanie umowy. Siła wyższa jest na pewno zdarzeniem o charakterze nadzwyczajnym. Musi też być niezależna od woli stron umowy.

Siła wyższa i wykonanie umowy

Pandemia to siła wyższa

Siła wyższa i wykonanie umowy w jej treści

W moim wcześniejszym wpisie Siła wyższa jako klauzula umowna wskazałem na trzy cechy zdarzenia określanego jako siła wyższa. Charakteryzuje je to, że:

  • ma zewnętrzny charakter wobec danej okoliczności lub podmiotu, który się na nią powołuje,

  • istnieje niskie prawdopodobieństwo jego wystąpienia – niemożliwe jest w zasadzie jego przewidzenie,

  • nie można mu zapobiec, nie można też zapobiec jego następstwom.

Nietrudno stwierdzić, ze charakter takich zdarzeń ma np. stan epidemii, czy też pandemii. Choć pojawią się pewnie głosy, że obecny paraliż gospodarki spowodowany koronawirusem mógł być do przewidzenia. W związku z tym nie można mówić o stanie siły wyższej. Nie chcę wchodzić sam ze sobą w polemikę odnośnie tego za którym stanowiskiem przemawia więcej argumentów. Uważam jednak, że to co się dzisiaj dzieje dookoła nas w związku z koronawirusem można określić jako stan siły wyższej. Urzędy i sądy przestały faktycznie funkcjonować – nie przyjmują interesantów. Pisma do tych instytucji można  wysłać pocztą, ale to w zasadzie tyle. Pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z podpisu elektronicznego lub platformy ePUAP. Nie rozwiąże to jednak wszystkich problemów. Inną sprawą jest to, czy w sądzie lub urzędzie będą akurat pracowały osoby, które zajmą się Twoją sprawą.

Przygotowując projekt umowy warto, abyś pomyślała/pomyślał o wyodrębnieniu np. w formie osobnego paragrafu, grupy przepSiła wyższaisów. Mógłby on mieć nazwę „Siła wyższa i wykonanie umowy” lub „Siła wyższa”, albo podobne brzmienie. W paragrafie poświęconym sile wyższej, umieszczasz zapisy umowy odnoszące się do do zdefiniowania siły wyższej. Oczywiście na potrzeby Twojej umowy. Dalej mogą to być np. prawa i obowiązki związane z koniecznością poinformowania drugiej strony umowy o zajściu siły wyższej.

Reasumując, na czas trwania siły wyższej obowiązki stron umowy powinny ulec zawieszeniu. Także i wykonanie całej umowy. Taki jest bowiem sens wprowadzenia do umowy takiej klauzuli. Siła wyższa i wykonanie umowy spędza zapewne dzisiaj sen z powiek nie jednemu przedsiębiorcy, ale nie tylko.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kryczek-kancelaria.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: