Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Siła wyższa i wykonanie umowy

Wojciech Kryczek31 marca 2020Komentarze (0)

Siła wyższa i wykonanie umowy to coś co w ostatnich tygodniach stało się bardzo namacalne dla wielu Polaków.

Rozprzestrzeniający się koronawirus zdążył już wpłynąć na każdą dziedzinę naszego życia. W zasadzie to nie możemy już bez potrzeby wychodzić z domu. Musimy zmierzyć się z problemami, które wczoraj niedawno wydawały się nierealne.

Siła wyższa i wykonanie umowy – dyskusja

We wczorajszy wieczór przypomniało mi się pewne zdarzenie z przed lat. Siedziałem z jednym z moich najlepszych kolegów ze studiów na wrocławskim rynku. Popijaliśmy jedno z lepszych wrocławskich piw. Przypadkowo rozmowa zeszła na tematy zawodowe i prawne 🙂

Kolega zapytał mnie:

WOJTEK, JAK ZDEFINIOWAĆ SIŁĘ WYŻSZĄ??? JAK TO ROZUMIEĆ I GDZIE SZUKAĆ DEFINICJI W PRZEPISACH PRAWA.

Po dłuższej dyskusji zgodziliśmy się, że siła wyższa to to coś, na co nie mamy wpływu. To tak w wielkim skrócie.

Wspomniałem wtedy, że niektóre umowy mają wyodrębnione grupy przepisów. Choćby o nazwie siła wyższa i wykonanie umowy. Siła wyższa jest na pewno zdarzeniem o charakterze nadzwyczajnym.

Musi też być niezależna od woli stron umowy.

Siła wyższa i wykonanie umowy

Pandemia to siła wyższa

Siła wyższa i wykonanie umowy w jej treści

W moim wcześniejszym wpisie Siła wyższa jako klauzula umowna wskazałem na trzy cechy zdarzenia określanego jako siła wyższa. Charakteryzuje je to, że:

 • ma zewnętrzny charakter wobec danej okoliczności lub podmiotu, który się na nią powołuje,

 • istnieje niskie prawdopodobieństwo jego wystąpienia – niemożliwe jest w zasadzie jego przewidzenie,

 • nie można mu zapobiec, nie można też zapobiec jego następstwom.

Nietrudno stwierdzić, ze charakter takich zdarzeń ma np. stan epidemii, czy też pandemii.

Choć pojawią się pewnie głosy, że obecny paraliż gospodarki spowodowany koronawirusem mógł być do przewidzenia. W związku z tym nie można mówić o stanie siły wyższej.

Nie chcę wchodzić sam ze sobą w polemikę odnośnie tego, za którym stanowiskiem przemawia więcej argumentów. Uważam jednak, że to co się dzisiaj dzieje dookoła nas w związku z koronawirusem można określić jako stan siły wyższej.

Urzędy i sądy przestały faktycznie funkcjonować – nie przyjmują interesantów. Pisma do tych instytucji można  wysłać pocztą, ale to w zasadzie tyle.

Pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z podpisu elektronicznego lub platformy ePUAP. Nie rozwiąże to jednak wszystkich problemów. Inną sprawą jest to, czy w sądzie lub urzędzie będą akurat pracowały osoby, które zajmą się Twoją sprawą.

Siła wyższaPrzygotowując projekt umowy warto, abyś pomyślała/pomyślał o wyodrębnieniu np. w formie osobnego paragrafu, grupy przepisów.

Mógłby on mieć nazwę „Siła wyższa i wykonanie umowy” lub „Siła wyższa”, albo podobne brzmienie. W paragrafie poświęconym sile wyższej, umieszczasz zapisy umowy odnoszące się do do zdefiniowania siły wyższej. Oczywiście na potrzeby Twojej umowy.

Dalej mogą to być np. prawa i obowiązki związane z koniecznością poinformowania drugiej strony umowy o zajściu siły wyższej.

Reasumując, na czas trwania siły wyższej obowiązki stron umowy powinny ulec zawieszeniu. Także i wykonanie całej umowy. Taki jest bowiem sens wprowadzenia do umowy takiej klauzuli.

Siła wyższa i wykonanie umowy spędza zapewne dzisiaj sen z powiek nie jednemu przedsiębiorcy, ale nie tylko.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: