Slider

Umowa o roboty budowlane – na początek

Umowa o roboty budowlane jest umową której celem jest zrealizowanie zamierzonego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Rezultatem wykonania tej umowy jest osiągnięcie konkretnego efektu końcowego w postaci obiektu budowlanego np.: domu mieszkalnego, budynku, biurowa czy też mostu. Można spotkać także inne określenia tej umowy. Będzie to np.: umowa o generalne wykonawstwo, umowa o generalną realizację inwestycji budowlanej, umowa o realizację inwestycji, umowa o wykonanie obiektów budowlanych, umowa o wykonanie robot montażowych, umowa o wykonawstwo częściowe. Także umowa o podwykonawstwo jest jednym z wariantów umowy o roboty budowlane.

Umowa o roboty budowlane uregulowana jest w przepisach artykułu 647 – 658 kodeksu cywilnego. Dla samej umowy o roboty budowlane ważne są także wzorce umowne. Mają one często formę ogólnych lub też szczególnych warunków umowy. Kształtują prawa i obowiązki stron.

W odróżnieniu od wielu innych umów, sytuację stron umowy o roboty budowlane kształtują przepisy prawa budowlanego. Prawo budowlane nakłada na inwestora i wykonawcę szereg obowiązków. Są to obowiązki o charakterze administracyjno-prawnym. Mogą one rodzić określone konsekwencje dla stron umowy. Przykładowo można wskazać na odstąpienie od umowy.

Prawo budowlane stawia wymóg aby obiekt budowlany był zgodny z warunkami pozwolenia na budowę, z zatwierdzonym projektem, z przepisami techniczno-budowlanym i z zasadami wiedzy technicznej.

Znawcy przedmiotu wskazują, że umowa o roboty budowlane wywodzi się z umowy o dzieło.

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to podstawa realizacji takiej inwestycji.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Kwiecień 24, 2013 o 14:58

Dzień dobry Panie Mecenasie!

Widzę, że mam przyjemność skomentować coś u Pana jako pierwszy 🙂

Będę się przyglądał blogowi, gdyż ogólnie pojęta tematyka umów związanych z budownictwem bardzo mnie interesuje.

Życzę powodzenia i do usłyszenia!
Tomasz

Odpowiedz

Wojtek Kwiecień 24, 2013 o 17:39

Dzień dobry Panie Tomaszu.
Miło, że Pan napisał jako pierwszy. 🙂
Blog powstał niedawno i już wkrótce pojawi się więcej informacji oraz tematów do do komentowania.
Zapraszam do udziału w dyskusji.
Pozdrawiam.
Wojtek

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 18, 2013 o 22:17

Dzień dobry!
Dziękuję za zamieszczenie bardzo jasnej i klarownej umowy o roboty budowlane- większość w sieci jest bardzo ogólnikowa. Z punktu widzenia mnie-inwestora- moje interesy są zabezpieczone oraz wykonawcy jeśli ktoś poważnie podchodzi do tematu.
Dodałbym tylko zapis odnośnie wypłaty wynagrodzenia wykonawcy dopiero po pozytywnej opinii kierownika budowy( jeśli jest zaufany i niezależny od wykonawcy )/inspektora nadzoru, ponieważ nie każdy jest w stanie ocenić jakość prac budowlanych tak dobrze jak ludzie z branży.

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
Piotr

Odpowiedz

Wojtek Czerwiec 19, 2013 o 14:49

Dzień dobry.
Cieszę się, że wzór umowy otrzymał tak pozytywną opinię.

Dziękuję również za cenną uwagę dotyczącą wypłaty wynagrodzenia. 🙂

Rzeczywiście niezależny kierownik budowy lepiej oceni jakość robót niż osoba spoza branży. Także inspektor nadzoru lepiej poradzi sobie niż osoba bez doświadczenia.

Rzeczywistość dostarcza jednak wielu przykładów na to, że nawet pozytywna opinia tych osób czy nawet bezusterkowy odbiór robót nie gwarantuje otrzymania należności.

Pozdrawiam!
Wojtek

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kryczek-kancelaria.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: