Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Umowa o roboty budowlane – na początek

Wojciech Kryczek20 kwietnia 20136 komentarzy

Umowa o roboty budowlane jest umową której celem jest zrealizowanie zamierzonego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Rezultatem wykonania tej umowy jest osiągnięcie konkretnego efektu końcowego w postaci obiektu budowlanego np.: domu mieszkalnego, budynku, biurowa czy też mostu. Można spotkać także inne określenia tej umowy. Będzie to np.: umowa o generalne wykonawstwo, umowa o generalną realizację inwestycji budowlanej, umowa o realizację inwestycji, umowa o wykonanie obiektów budowlanych, umowa o wykonanie robot montażowych, umowa o wykonawstwo częściowe. Także umowa o podwykonawstwo jest jednym z wariantów umowy o roboty budowlane.

Umowa o roboty budowlane uregulowana jest w przepisach artykułu 647 – 658 kodeksu cywilnego. Dla samej umowy o roboty budowlane ważne są także wzorce umowne. Mają one często formę ogólnych lub też szczególnych warunków umowy. Kształtują prawa i obowiązki stron.

W odróżnieniu od wielu innych umów, sytuację stron umowy o roboty budowlane kształtują przepisy prawa budowlanego. Prawo budowlane nakłada na inwestora i wykonawcę szereg obowiązków. Są to obowiązki o charakterze administracyjno-prawnym. Mogą one rodzić określone konsekwencje dla stron umowy. Przykładowo można wskazać na odstąpienie od umowy.

Prawo budowlane stawia wymóg aby obiekt budowlany był zgodny z warunkami pozwolenia na budowę, z zatwierdzonym projektem, z przepisami techniczno-budowlanym i z zasadami wiedzy technicznej.

Znawcy przedmiotu wskazują, że umowa o roboty budowlane wywodzi się z umowy o dzieło.

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to podstawa realizacji takiej inwestycji.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 comments… read them below or add one }

  Tomasz 24 kwietnia, 2013 o 14:58

  Dzień dobry Panie Mecenasie!

  Widzę, że mam przyjemność skomentować coś u Pana jako pierwszy 🙂

  Będę się przyglądał blogowi, gdyż ogólnie pojęta tematyka umów związanych z budownictwem bardzo mnie interesuje.

  Życzę powodzenia i do usłyszenia!
  Tomasz

  Odpowiedz

  Wojtek 24 kwietnia, 2013 o 17:39

  Dzień dobry Panie Tomaszu.
  Miło, że Pan napisał jako pierwszy. 🙂
  Blog powstał niedawno i już wkrótce pojawi się więcej informacji oraz tematów do do komentowania.
  Zapraszam do udziału w dyskusji.
  Pozdrawiam.
  Wojtek

  Odpowiedz

  Piotr 18 czerwca, 2013 o 22:17

  Dzień dobry!
  Dziękuję za zamieszczenie bardzo jasnej i klarownej umowy o roboty budowlane- większość w sieci jest bardzo ogólnikowa. Z punktu widzenia mnie-inwestora- moje interesy są zabezpieczone oraz wykonawcy jeśli ktoś poważnie podchodzi do tematu.
  Dodałbym tylko zapis odnośnie wypłaty wynagrodzenia wykonawcy dopiero po pozytywnej opinii kierownika budowy( jeśli jest zaufany i niezależny od wykonawcy )/inspektora nadzoru, ponieważ nie każdy jest w stanie ocenić jakość prac budowlanych tak dobrze jak ludzie z branży.

  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
  Piotr

  Odpowiedz

  Wojtek 19 czerwca, 2013 o 14:49

  Dzień dobry.
  Cieszę się, że wzór umowy otrzymał tak pozytywną opinię.

  Dziękuję również za cenną uwagę dotyczącą wypłaty wynagrodzenia. 🙂

  Rzeczywiście niezależny kierownik budowy lepiej oceni jakość robót niż osoba spoza branży. Także inspektor nadzoru lepiej poradzi sobie niż osoba bez doświadczenia.

  Rzeczywistość dostarcza jednak wielu przykładów na to, że nawet pozytywna opinia tych osób czy nawet bezusterkowy odbiór robót nie gwarantuje otrzymania należności.

  Pozdrawiam!
  Wojtek

  Odpowiedz

  Leave a Comment

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 trackbacks }

  Previous post:

  Next post: