Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Kiedy komornik odmawia wszczęcia egzekucji albo wykonania postanowienia o zabezpieczeniu

Wojciech Kryczek21 grudnia 20172 komentarze

Dzisiejszy wpis związany jest z funkcjonowaniem kancelarii komorniczych. Chodzi dokładnie o konsekwencje jakie wynikają z art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Art. 8 dotyczy prawa wyboru komornika. Jako wierzyciel masz prawo wyboru komornika (wyjątek dotyczy egzekucji z nieruchomości). Przekonasz się jednak, że przepis ten może utrudnić Ci życie jeśli jesteś wierzycielem. Przedstawię tylko część art. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, abyś w dalszej części wpisu lepiej zrozumiał o co w tym wszystkim chodzi.

[…]

7. Komornik wybrany przez wierzyciela nie może odmówić wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli byłyby prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir.

8. Komornik wybrany przez wierzyciela odmawia jednak wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli:

1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy;

2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;

3) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000.

[…]

9. W przypadku odmowy wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komornika komornik wydaje postanowienie. Postanowienie to doręcza się tylko wierzycielowi.

[…]

Jeśli wczytasz się w ust. 8 to zauważysz, że nawet jeśli skorzystasz z prawa wyboru komornika, to nie masz gwarancji, że wybrany przez Ciebie komornik będzie prowadził egzekucję. Zakładając oczywiście, że spełnione jest kryterium związane z położeniem w obszarze właściwości sądu apelacyjnego. Komornik odmówi wszczęcia egzekucji lub podjęcia innych czynności (np. wykonania postanowienia o zabezpieczeniu) jeśli spełnią się przesłanki określone w ust. 8.

Czy w ogóle ma to jakiekolwiek konsekwencje dla wierzyciela?

Oczywiście, że ma.

Wyobraź sobie, że masz już tytuł wykonawczy i chcesz skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego dłużnika. Piszesz wniosek, kompletujesz dokumenty i zanosisz go do najbliższego komornika w swojej miejscowości, gdyż nie masz czasu jechać do sąsiedniego miasta gdzie swoją siedzibę ma dłużnik. W sąsiednim mieście jest inny sąd rejonowy i inny rewir komorniczy.

Mijają dni i dostajesz od komornika postanowienie o odmowie wszczęcia egzekucji z powodu spełnienia się przesłanek wynikających z art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. I klapa. Czas ucieka a egzekucji jak nie ma tak nie ma. Musisz poczekać na zwrot tytułu. Dłużnik może już nie mieć środków na rachunku bankowym.

TRACISZ WIĘC CENNY CZAS!!!

Innym dobrym przykładem jest sytuacja z postanowieniem o zabezpieczeniu na rachunku bankowym. Także i przy zabezpieczeniu liczy się czas jaki upłynie pomiędzy otrzymaniem przez wierzyciela orzeczenia w sprawie zabezpieczenia a skierowaniem go do komornika do wykonania. Jeśli skierujesz postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia do wykonania przez komornika, który nie jest właściwy według kodeksu postępowania cywilnego to także ryzykujesz, że komornik odmówi wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia w zw. z art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych.

Jeśli zatem chcesz skorzystać z prawa wyboru komornika to najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotu jest wcześniejsze wykonanie telefonu do kancelarii komorniczej z zapytaniem czy nie będzie przeszkód z przyjęciem do realizacji sprawy o wszczęcie egzekucji lub wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia w odniesieniu do dłużnika, który mieszka (ma siedzibę) w innym rewirze komorniczym. Chodzi o przypadek, gdy dany komornik nie jest właściwy według kodeksu postępowania cywilnego.

Całkiem niedawno przed skierowaniem do komornika wniosku o wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu, musiałem wykonać kilka telefonów do kancelarii komorniczych. Wierzyciel chciał skorzystać z prawa wyboru komornika. Pytałem czy sprawa zostanie przyjęta w związku z ograniczeniami z art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Wszędzie zostałem poinformowany, że będzie kłopot z przyjęciem sprawy. Na koniec skierowałem wniosek do komornika, który był właściwy według kodeksu postępowania cywilnego.

Możesz też od razu kierować sprawę do właściwego komornika, jeśli nie lubisz dzwonić lub brak Ci na to czasu. Jest to także sposób na uniknięcie odmowy wszczęcia postepowania przez komornika.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  rob 21 lutego, 2019 o 16:21

  A co z kasą? Za rozpatrzenie zarzyczyl sobie około160pln. Potem odmówiła. I napisała, że koszty to ok 20pln.
  Można domagać się zwrotu kasy. W końcu NIC NIE ZROBILA.

  Odpowiedz

  Rzeźnik z Blaviken 14 marca, 2019 o 23:28

  Bzdura, przepis ten został wprowadzony tylko dla nieudolnych Komorników albo dla takichdls których jeżdżenie do wioski oddalonej o 20 km jest nie warte kosztów komorniczych.

  Całe szczęście że w końcu się za nich wzięli i obcięli im ustalony należny procent bo w ostatnich latach panoszyli się niemiłosiernie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: