Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Kolejna upadłość w branży budowlanej

Wojciech Kryczek01 lipca 20135 komentarzy

Mija kolejny tydzień jak media obiegła informacja o bankructwie firmy budowlanej ALPINE BAU. Realizowała ona w Polsce wiele inwestycji infrastrukturalnych.

W roku 2012 upadłość ogłosiły takie przedsiębiorstwa jak Hydrobudowa Polska czy też Dolnośląskie Surowce Skalne. To tylko przykłady tych największych.

Wiele pomniejszych firm budowlanych zakończyło działalność.

Wielu już zastanawiało się, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Tym bardziej, że na inwestycje infrastrukturalne w Polsce przeznaczono setki milionów złotych.

Pewnie wielokrotnie mogłeś przeczytać lub usłyszeć w telewizji o problemach w budownictwie.

PROBLEMY Z PŁATNOŚCIAMI, ZANIŻONE CENOWO OFERTY WYKONAWCÓW? To chyba najczęściej powtarzane.

A jaka jest TWOJA opinia, jeśli chodzi o przyczyny problemów w branży budowlanej? Dziurawe prawo, realia rynku w Polsce, mentalność? Czy jest szansa na wyjście z tej sytuacji?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Karol Sienkiewicz 2 lipca, 2013 o 12:20

  Przyczyny? Pewnie wszystko po trochu… I prawo (PZP) i mentalność i banki…

  Akurat do tych dwóch spółek od Stadionu Narodowego nasz klient miał roszczenia na ogromne kwoty i teraz zostaje tylko syndyk, czyli nic…

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 2 lipca, 2013 o 20:38

  Domyślam się, ze pisząc o PZP masz na myśli kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty. Najniższa cena nadal decyduje o tym czyją ofertę wybierze zamawiający.
  Czyli pieniądze zostały na papierze. Klient wyręczył bank, skredytował drugiego przedsiębiorcę i nie ma nic.

  Odpowiedz

  axter 15 sierpnia, 2013 o 00:09

  Rozgonić GDDKiA, a dyrektora zamknąć. W ich interpretacji FIDIC to sabotaż gospodarczy!

  Odpowiedz

  Wojciech Kryczek 16 sierpnia, 2013 o 11:30

  FIDIC został opracowany wiele lat temu poza Polską. Jest to wzorzec umowny, którego zapisy można modyfikować. Zamawiający najczęściej korzystają z tej możliwości i dostosowują FIDIC do swoich potrzeb. Inną sprawą jest, że niektóre regulacje mogą kolidować z polskim prawem. Z drugiej jednak strony wzorzec ten jest to wynik wielu lat doświadczeń. Stosowanie wzorców FIDIC rekomendowane jest przez instytucje unijne przy wykorzystaniu środków unijnych. Przy dużych inwestycjach infrastrukturalnych miało to uporządkować proces inwestycyjny.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: