Slider

Kolejna upadłość w branży budowlanej

Mija kolejny tydzień jak media obiegła informacja o bankructwie firmy budowlanej ALPINE BAU. Realizowała ona w Polsce wiele inwestycji infrastrukturalnych.

W roku 2012 upadłość ogłosiły takie przedsiębiorstwa jak Hydrobudowa Polska czy też Dolnośląskie Surowce Skalne. To tylko przykłady tych największych.

Wiele pomniejszych firm budowlanych zakończyło działalność.

Wielu już zastanawiało się, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Tym bardziej, że na inwestycje infrastrukturalne w Polsce przeznaczono setki milionów złotych.

Pewnie wielokrotnie mogłeś przeczytać lub usłyszeć w telewizji o problemach w budownictwie.

PROBLEMY Z PŁATNOŚCIAMI, ZANIŻONE CENOWO OFERTY WYKONAWCÓW? To chyba najczęściej powtarzane.

A jaka jest TWOJA opinia, jeśli chodzi o przyczyny problemów w branży budowlanej? Dziurawe prawo, realia rynku w Polsce, mentalność? Czy jest szansa na wyjście z tej sytuacji?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz Lipiec 2, 2013 o 12:20

Przyczyny? Pewnie wszystko po trochu… I prawo (PZP) i mentalność i banki…

Akurat do tych dwóch spółek od Stadionu Narodowego nasz klient miał roszczenia na ogromne kwoty i teraz zostaje tylko syndyk, czyli nic…

Odpowiedz

Wojciech Kryczek Lipiec 2, 2013 o 20:38

Domyślam się, ze pisząc o PZP masz na myśli kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty. Najniższa cena nadal decyduje o tym czyją ofertę wybierze zamawiający.
Czyli pieniądze zostały na papierze. Klient wyręczył bank, skredytował drugiego przedsiębiorcę i nie ma nic.

Odpowiedz

axter Sierpień 15, 2013 o 00:09

Rozgonić GDDKiA, a dyrektora zamknąć. W ich interpretacji FIDIC to sabotaż gospodarczy!

Odpowiedz

Wojciech Kryczek Sierpień 16, 2013 o 11:30

FIDIC został opracowany wiele lat temu poza Polską. Jest to wzorzec umowny, którego zapisy można modyfikować. Zamawiający najczęściej korzystają z tej możliwości i dostosowują FIDIC do swoich potrzeb. Inną sprawą jest, że niektóre regulacje mogą kolidować z polskim prawem. Z drugiej jednak strony wzorzec ten jest to wynik wielu lat doświadczeń. Stosowanie wzorców FIDIC rekomendowane jest przez instytucje unijne przy wykorzystaniu środków unijnych. Przy dużych inwestycjach infrastrukturalnych miało to uporządkować proces inwestycyjny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kryczek z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kryczek-kancelaria.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: