Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. Z dniem dzisiejszym odsetki maksymalne jakie możesz pobierać od zobowiązań umownych wynoszą 10,00% w skali rocznej. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła bowiem stopę kredytu lombardowego do 2,5%. Dzisiaj wchodzi w życie uchwała nr 1/2015 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 4 marca 2015 r.:
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych w środę 4 marca 2015r. Ostatnie ich obniżenie miało miejsce 9 października 2014 r. Zatem od ostatniego obniżenia wysokości stopy kredytu lombardowego nie minęło nawet pół roku. O październikowym obniżeniu stóp procentowych pisałem w artykule „Od dzisiaj niższe odsetki maksymalne – czyli o konsekwencjach obniżenia stóp procentowych NBP”. Więcej wpisów dotyczących odsetek znajdziesz na stronie „Odzyskiwanie należności”.
Dla przypomnienia podaję, że wysokość odsetek umownych jest ograniczona w stosunku rocznym do czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne). Przed obniżeniem stopy kredytu lombardowego do 2,50%, jego wysokość wynosiła 3,00%. Jeśli więc masz więc zastrzeżone w umowie na swoją rzecz odsetki umowne np. w wysokości odsetek maksymalnych, to możesz od dzisiaj domagać się tylko 10,00% w skali rocznej.
Wysokość odsetek ustawowych wynosi obecnie 8,00% w skali rocznej.
Nie zmienią się jednak tym razem odsetki od zaległości podatkowych i pozostaną na poziomie 8,00%. Wysokość tych odsetek nie może być bowiem niższa niż 8,00%, co wynika z przepisów Ordynacji podatkowej.
Zmniejszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powinno ucieszyć kredytobiorców, gdyż potencjalnie oznacza to niższe raty kredytu. Na decyzję banków o obniżeniu oprocentowania kredytów przyjdzie jednak chyba trochę poczekać. Przyznać trzeba, że decyzja ta wywołała spore zaskoczenie dla przeciętnego Polaka. Pieniądz w Polsce potaniał. 🙂
Choć podobno na tle niektórych krajów Unii Europejskiej nasza waluta jest jedną z najdroższych. Są kraje mające ujemne stopy procentowe. A to dlatego, aby zwiększyć konsumpcję i obniżyć koszty kredytu, co miałoby pobudzić gospodarkę.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }
{ 1 trackback }