Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Odsetki maksymalne znowu niższe – kolejne obniżenie stopy kredytu lombardowego

Wojciech Kryczek05 marca 2015Komentarze (1)

Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. Z dniem dzisiejszym odsetki maksymalne jakie możesz pobierać od zobowiązań umownych wynoszą 10,00% w skali rocznej. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła bowiem stopę kredytu lombardowego do 2,5%. Dzisiaj wchodzi w życie uchwała nr 1/2015 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 4 marca 2015 r.:

w sprawie stopy referencyjnej, oprocentowania kredytów refinansowych, oprocentowania lokaty terminowej oraz stopy redyskontowej weksli w Narodowym Banku Polskim.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych w środę 4 marca 2015r. Ostatnie ich obniżenie miało miejsce 9 października 2014 r. Zatem od ostatniego obniżenia wysokości stopy kredytu lombardowego nie minęło nawet pół roku. O październikowym obniżeniu stóp procentowych pisałem w artykule Od dzisiaj niższe odsetki maksymalne – czyli o konsekwencjach obniżenia stóp procentowych NBP. Więcej wpisów dotyczących odsetek znajdziesz na stronie Odzyskiwanie należności.

Dla przypomnienia podaję, że wysokość odsetek umownych jest  ograniczona w stosunku rocznym do czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne). Przed obniżeniem stopy kredytu lombardowego do 2,50%, jego wysokość wynosiła 3,00%. Jeśli więc masz więc zastrzeżone w umowie na swoją rzecz odsetki umowne np. w wysokości odsetek maksymalnych, to możesz od dzisiaj domagać się tylko 10,00% w skali rocznej.

Wysokość odsetek ustawowych wynosi obecnie 8,00% w skali rocznej.

Nie zmienią się jednak tym razem odsetki od zaległości podatkowych i pozostaną na poziomie 8,00%. Wysokość tych odsetek nie może być bowiem niższa niż 8,00%, co wynika z przepisów Ordynacji podatkowej.

money-256282_1920

Zmniejszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powinno ucieszyć kredytobiorców, gdyż potencjalnie oznacza to niższe raty kredytu. Na decyzję banków o obniżeniu oprocentowania kredytów przyjdzie jednak chyba trochę poczekać. Przyznać trzeba, że decyzja ta wywołała spore zaskoczenie dla przeciętnego Polaka. Pieniądz w Polsce potaniał. 🙂

Choć podobno na tle niektórych krajów Unii Europejskiej nasza waluta jest jedną z najdroższych. Są kraje mające ujemne stopy procentowe. A to dlatego, aby zwiększyć konsumpcję i obniżyć koszty kredytu, co miałoby pobudzić gospodarkę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: