Wojciech Kryczek

radca prawny

Specjalizuję się w prawie budowlanym. Posiadam również doświadczenie w zakresie Ogólnych Warunków Kontraktu na Budowę dla Robót Budowlanych i Inżynieryjnych Projektowanych przez Zamawiającego FIDIC, które jest efektem pracy na stanowisku prawnika na jednym z kontraktów budowlanych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy budowlanej? +48 602 646 586

Początki umowy o roboty budowlane

Wojciech Kryczek15 maja 2013Komentarze (0)

We wpisie z 20 kwietnia 2013 podałem informację, że umowa o roboty budowlane wywodzi się z umowy o dzieło. Niby wszystko powinno być oczywiste. 🙂

JEDNAK NIE !

Pomimo tego, dla niektórych jest ona odrębnym rodzajem umowy, dla jeszcze innych jest podtypem umowy o dzieło. Ci, którzy uważają, że jest to odrębny rodzaj umowy zwracają uwagę na jedną rzecz. W wyniku realizacji tej umowy powstaje specyficzny rodzaj dzieła jakim jest obiekt budowlany. Czyli wytwór materialny. O tym, że jest to podtyp umowy o dzieło miało by świadczyć to, że w umowie o roboty budowlane stosuje się częściowo przepisy umowy o dzieło. Hmmm.

O wzajemnych relacjach pomiędzy jednym i drugim rodzajem umowy, będę jeszcze pisał. Dowiesz się, co przesądza o zakwalifikowaniu do jednego lub drugiego rodzaju umowy.

TERAZ JEDNAK TROCHĘ NAMIESZAM ! 😉

Umowa o roboty budowlane pojawiła się w polskim prawie w latach sześćdziesiątych XX wieku, wraz z wejściem w życie Kodeksu cywilnego. Był to okres, w którym obowiązywała w Polsce gospodarka nakazowo-rozdzielcza. Funkcjonował tzw. obrót uspołeczniony oraz istniały jednostki gospodarki uspołecznionej. Umowę o roboty budowlane mogły zawrzeć wtedy między sobą tylko jednostki gospodarki uspołecznionej.

Definicja umowy o roboty budowlane (art. 647 k.c.) z okresu PRL brzmiała następująco:

Przez umowę o roboty budowlane jednostka gospodarki uspołecznionej (wykonawca) zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a druga jednostka gospodarki uspołecznionej (inwestor) zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Jeśli w tamtych czasach ktoś chciał sobie wybudować dom, nawet jeśli miał by go wybudować wykonawca będący jednostką gospodarki uspołecznionej to nie mógł zawierać umowy o roboty budowlane.

Mogła to być tylko UMOWA O DZIEŁO.

W okresie międzywojennym w Kodeksie zobowiązań funkcjonowała tylko umowa o dzieło.

O tym, dlaczego budując dzisiaj dom spisujesz umowę o roboty budowlane a nie umowę o dzieło, już wkrótce.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Wojciech Kryczek Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: